Кубичний цирконій (cz)
У світі ювелірних виробів є безліч матеріалів, які з більшою чи меншою переконливістю імітують дорогоцінне каміння. Серед них особливе місце займає кубічний цирконій або фіаніт - майже ідеальна копія діаманта, яка привертає увагу як приватних ювелірів, так і великих компаній, що створюють прикраси найвищої якості.
Але не варто сприймати цей камінь як бюджетну заміну алмазу . Міцні та інші характеристики каменю, і його виняткова естетичність зробили фіаніт повноцінним гравцем на ювелірній арені, який нічим не поступається своєму «старшому братові» — діаманту.
Походження фіаніту
У кубічного цирконію штучне походження : його родовід почався в 70-х роках минулого століття, в лабораторії Фізичного інституту академії наук (ФІАН). Власне це і дало каменю другу назву - фіаніт . При його вирощуванні необхідно було отримати кристал з ідеальними оптичними характеристиками, які можна використовувати в лазерному обладнанні . Але результат перевершив найсміливіші очікування: замість безликого прозорого каменю на світ з'явився бездоганний кристал.
Вже через кілька років популярність кубічного цирконію зросла настільки, що ювеліри всього світу — від невеликих приватних майстерень до компаній зі світовим ім'ям — стали використовувати його у створенні як серійних прикрас, так і унікальних авторських колекцій.
Сьогодні фіаніт відомий повсюдно. У різних країнах його знають під такими назвами як джеваліт, даймондська, шелбі та ін., і використовують у ювелірному мистецтві для створення нішевих прикрас, в оформленні модних колекцій haute couture, для надання особливої вишуканості ексклюзивної та богемної біжутерії тощо.
І кожному, хто хоч одного разу тримав у руках фіаніт, стає очевидним: така популярність мало пов'язана з «бюджетністю» каменю. Причина в його дивовижній красі та унікальних характеристиках.
Основні властивості та характеристики фіаніту
Одну з назв цей камінь отримав через: кубічну будову кристалічних ґрат . Розташування атомів у такому порядку наділило кристал високими характеристиками міцності: за шкалою Мооса твердість фіаніту оцінюється в 7,5-8,5 , що зовсім незначно відрізняє його від алмазу. Завдяки цій властивості кубічний цирконій відрізняється стійкістю до механічних, хімічних та термічних впливів і зберігає свою ідеально гладку поверхню навіть у найнесприятливіших умовах.
Друга за значущістю особливість каменю – високий індекс заломлення світла . Цей показник знаходиться в діапазоні 2,15-2,25, і завдяки йому кубічний цирконій відрізняється такою чистотою та прозорістю.
У хімічній формулі безбарвного фіаніту міститься діоксид циркону - для отримання кристала він проходить нагрівання понад 2500 ° С, а також стабілізуючі компоненти, що фіксують форму кристалічних грат. Але з додаванням інших сполук і хімічних елементів (у тому числі рідкісних) можна отримати найрізноманітніші кольори і відтінки каменю .
Так, додавання ербію надає фіаніту рожевих відтінків, а титану та церію — жовтих і помаранчевих. Для отримання зелених кристалів додається хром, а пурпурових – неодима.
Це далеко не повний перелік, оскільки змішування різних оксидів, металів та ін., варіативність їх відсоткового співвідношення та інші «експерименти» надають фіаніту різні кольори, в тому числі, один з найрідкісніших — лавандовий, і один з найстильніших — чорний .
Переваги фіаніту
Переваги фіаніту з погляду ювелірів є очевидними. Але у цього каменю не менше переваг і з позиції покупця. В тому числі:
Незважаючи на той факт, що найпопулярнішими і найпоширенішими є фіолетові аметисти, в природі можна зустріти й інші різновиди каменів:
Бездоганний блиск. Фіаніт має яскраво виражений блиск, який не поступається сяйві природного дорогоцінного каміння. Така якість надає прикрас з фіанітом особливу елегантність та розкіш.
Великі можливості для вибору. Завдяки різноманітності форм, ограновування, розмірів та кольорів, фіаніт дозволяє реалізувати найсміливіші дизайнерські ідеї, та розробляти прикраси як для мас-маркету, так і для ексклюзивних авторських колекцій.
Унікальна естетичність фіаніту по праву зробила його одним із найпопулярніших каменів у ювелірному мистецтві. А в нашому інтернет-магазині ви можете придбати кубічний цирконій та природні камені-партнери для нього, вибравши будь-яке найменування за кольором, формою, розміром та ін.